FC Zalău a ajuns pe penultimul loc în Seria a V-a

Echipa pregătită de Călin Pop şi Cristian Oros continuă seria evoluţiilor modeste, pierzând sâmbătă după-amiaza cu scorul de 1 – 2, în ultima deplasare a sezonului, în faţa formaţiei Unirea Jucu.

FC Zalău a fost echipa care a deschis scorul şi a reuşit să se afle la conducere aproape o repriză, dar în partea a doua, nu a mai funcţionat aproape nimic în jocul formaţiei zălăuane, iar gazdele au reuşit să întoarcă scorul în favoarea lor până la final.
Cosmin Cosma a reuşit deschiderea scorului, în minutul opt, după o execuţie de senzaţie, reuşind să-l învingă pe portarul Alin Vâtcă cu un voleu din marginea careului.
FC Zalău a intrat cu avantaj la vestiare, însă, după numai două minute de la reluare, gazdele au restabilit egalitatea prin Vlad Mănăştureanu, al cărui şut loveşte bara înainte să pătrundă în plasă.
Cu zece minute înainte de finalul timpului regulamentar, la o fază care nu anunţa aproape nimic, căpitanul Zalăului, Cosmin Cosma, respinge în propria poartă centrarea trimisă în careu de Cristian Grigoroşcuţă, iar gruparea de la poalele Meseşului se întoarce fără niciun punct de la Jucu.
În urma acestui eşec, FC Zalău rămâne cu 21 de puncte, coborând pe penultima poziţie în clasamentul Seriei a V-a.
În etapa viitoare, ultima a sezonului, formaţia zălăuană va primi vizita echipei Arieşul Turda.
Unirea Jucu: Alin Vâtcă – Claudiu Barbos, Vlad Pop, Rareş Stan (min. 84, Dan Pop), Florin Pop, Dan Văscan, Paul Mocanu, Vasile Pop (min. 72, Flaviu Chişu), Gabriel Luca, Vlad Mănăştureanu (min. 79, Cristian Grigoroşcuţă), Ciprian Suciu. Antrenor: Alpar Meszaros
FC Zalău: Edgars Portnojs – Vlad Lung, Mihai Gui, Cosmin Cosma, Viorel Ionaşcu, Cristian Molnar (min. 68, Daniel Supuran), Daniel Bogman, Mihai Cherecheş, Gabriel Ţiriac, Andrei Sulea, Paul Chiş. Antrenori: Călin Pop şi Cristian Oros